Dibuixar punts, línies i textos d'una poligonal des Excel a AutoCAD

Tinc aquest llistat de coordenades en Excel. En aquestes hi ha una coordenada X, una coordenada I, i també un nom per al vèrtex. El que desitjo és dibuixar-lo en AutoCAD. En aquest cas farem servir l'execució de scripts a partir d'un text concatenat en Excel.

Concatenar una ordre per a la inserció de punts en AutoCAD

La taula mostrada en el gràfic, com es pot veure, inclou una columna amb el nom de vèrtex, després coordenades UTM per a les columnes X, Y.

El primer que hem de fer, és concatenar les coordenades com la comanda d'AutoCAD els espera. Per exemple, per dibuixar un punt ocuparem: POINT coordenadaX, coordenadaY.

Així que, el que farem és inserir una nova columna amb aquestes dades concatenats, en la forma:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Per fer aquesta concatenació he fet el següent:

  • He trucat a la cel D4 amb el nom POINT,
  • He creat amb la funció concatenar, una cadena que inclou la cel POINT, després he deixat un espai usant »«, després he concatenat la cel B5 amb un arrodoniment de dos dígits, després per dibuixar la coma he fet servir «,», després he concatenat la cel C5. Després he copiat per la resta de les files.

Dibuixar els punts en Excel

He copiat el contingut de la columna D a un arxiu de text.

Per executar-lo, s'escriu a la barra d'ordres SCRIPT, després la tecla Enter. Això aixeca l'explorador i busco l'arxiu al que he anomenat geofumadas.scr. Un cop seleccionat, es pressiona el botó obrir.

I ja està, allà tenim els vèrtexs dibuixats.

En cas que no es vegin els punts, cal fer un apropament al conjunt complet d'objectes. Per això escrivim la comanda Zoom, enter, Extent, enter.

En cas que els punts apareguin poc visibles, s'executa la comanda PTYPE, després es selecciona l'indicat en la imatge.

Concatenar en Excel la comanda i dibuixar el polígon en AutoCAD

Per dibuixar el polígon serà la mateixa lògica. amb la variant que ocuparem la comanda Pline, després les coordenades concatenades i finalment la comanda CLOSE.

Pline
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
TANCAMENT

A aquest script li direm geofumadas2.scr, I en executar-tindrem la traça del dibuix. Vaig seleccionar color groc per notar la diferència amb els vèrtexs vermells.

Concatenar en Excel la comanda i anotar els vèrtexs en AutoCAD

Finalment, ocupem anotar els textos de la primera columna com anotacions en cada vèrtex. Per això, ocuparem encadenar la comanda de la següent manera:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1

Aquesta comanda representa:

  • La comanda TEXT,
  • La condició del text, en aquest cas justificat, per això la lletra J,
  • El punt central del text, triem Centre, per això la lletra C
  • La coordenada concatenada X, I,
  • Després la mida del text, hem triat 3,
  • L'angle de rotació, en aquest cas 0,
  • Finalment el text que esperem, que a la primera fila serà el nombre 1

Ja propagat a les altres cel·les, quedarà de la següent manera:

TEXT JC 374037.8,1580682.4 3 0 1
TEXT JC 374032.23,1580716.25 3 0 2
TEXT JC 374037.73,1580735.14 3 0 3
TEXT JC 374044.98,1580772.49 3 0 3A
TEXT JC 374097.77,1580771.83 3 0 4
TEXT JC 374116.27,1580769.13 3 0 5
TEXT JC 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

He trucat al arxiu geofumadas3.cdr

He activat color verd, per notar la diferència. Un cop executat l'script, tenim el text en la mida indicat, just al centre de la coordenada.

descarregar el arxiu d'AutoCAD usat en aquest exemple.

L'article mostra com es construeix la plantilla. Si ocupes la plantilla en Excel, ja construïda per només alimentar dades, la pots adquirir aquí.

One Reply to "Dibuixar punts, línies i textos d'una poligonal des Excel a AutoCAD"

  1. necessito ajuda
    he de dibuixar centenars de rectangles que representen concessions minera, són rectangles amb punt mig i costats x i y, necessito ajuda, tinc les dades en excel

Deixa una resposta

La seva adreça de correu electrònic no es publicarà.

Aquest lloc té validesa Akismet per reduir el correu brossa. Aprèn com es processen les dades dels teus comentaris.